slide 1

I Forum Demokracji Bezpośredniej 3 maja 2019 w Sobótce

Kategoria
imprezy sieciowe
Termin
2019-05-03 00:00 - 2019-05-04 00:00
Miejsce
Sobótka - al. św. Anny 16
55-050 Sobótka, Polska

I Forum Obywatelskie

Demokracja Bezpośrednia

Kierunki reform ustrojowych w Polsce

3 maja 2019 – Święto Konstytucji

4 maja – Debaty i Dyskusje

Sobótka k/Wrocławia

Siedziba Projektu Republika Ślężańska

Patronat NTV

Wprowadzenie

Przez tysiące lat ludzie szukali sposobu, by bezpośrednio decydować o tym w jaki sposób mają żyć i swobodnie wyrażać swoje poglądy w tej sprawie. Rzadko się im to w tamtych czasach udawało, choć przykład wieców słowiańskich czy demokracji ateńskiej to wyjątki potwierdzające regułę.

Po załamaniu się systemów monarchicznych nastały systemy demokracji parlamentarnej jakoformy demokracji pośredniej, gdzie ludzie raz na kilka lat decydują, kto będzie nimi rządził głosując na partie polityczne i ich kandydatów.

Po około 200 latach stosowania takiej praktyki demokracja pośrednia jaką jest demokracja parlamentarna popadła w głęboki, strukturalny kryzys. Dowodem tego są między innymi sukcesy wyborcze w wielu krajach europejskich różnych ugrupowań określane jako antysystemowe.

Ludzie głosują na nie i ich radykalne hasła ponieważ widzą, że partie polityczne zarówno te rządzące jak i będące w parlamentarnej opozycji nie reprezentują ich interesów, system jest głęboko skorumpowany a konstytucyjne zapisy w tzw. demokratycznych konstytucjach, że „władza należy do Narodu” są w dużym stopniu fikcją.

Prawdziwym wyjątkiem jest system polityczny Szwajcarii, którego filarami jest veto ludowe i referenda mające moc wiążącą dla parlamentu i rządu. Przynosi to, mimo wielu mankamentów wiele pożytków szwajcarskiemu społeczeństwu i utrzymuje jego dobrobyt na najwyższym w świecie poziomie. Ale w dzisiejszych czasach to i takie rozwiązania mogą stawać się niewystarczające dla wielu krajów, gdzie demokracja pośrednia została tak głęboko przeżarta korupcją, żadne nowe aparaty partyjne u władzy nie są w stanie jej zahamować a nawet się jej oprzeć.

Współczesny świat bardzo szybko się zmienia. Nowe odkrycia naukowe, rozwój techniki i technologii przybrał zawrotne tempo. Prawdziwą rewolucją jest powstanie technologii komputerowych i komunikacyjnych w postaci bezprzewodowego internetu. Jednak w jednej sferze te osiągnięcia techniczne napotkały na opór władzy. Otóż jej nie interesuje, by podczas obrad rady miasta i gminy, czy Sejmu i Senatu, podobnie jak przelewamy pieniądze w banku „przelewać” swój głos opcje na „TAK”, „NIE” lub „WSTRZYMUJE SIĘ”

Wszystko to w czasie rzeczywistym na co pozwala współczesna technologia.

E-Demokracja, E-Głosowania, Demokracja – On Line to szansa dla ludzkości.

To wielki cywilizacyjny postęp. To podążanie zmian społecznych i politycznych za zmianami technologicznymi. To podstawa nowych ustrojów politycznych w całym demokratycznym świecie. Alternatywą jest postępujący obecnie chaos, który jak to znamy z historii zostanie zastąpiony przez mniej lub bardziej ukryte autokratyczne, autorytarne a nawet dyktatorskie systemy. To wreszcie spełnienie konstytucyjnych zasad większości państw na naszej planecie, że władza należy do narodów i społeczeństw. Czas ludziom oddać władzę.

I Forum Obywatelskie

Demokracja Bezpośrednia

Kierunki reform ustrojowych w Polsce.

Jej celem jest podsumowanie wiedzy jaką posiadamy na temat demokracji bezpośredniej. Wskazanie na techniczne, społeczne i polityczne możliwości przyjęcia tego typu rozwiązań w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z E-Demokracją. Zapraszamy naukowców, prawników, polityków, działaczy społecznych, dziennikarzy, blogerów, programistów, wszystkich zainteresowanych rozwojem demokracji w Polsce.

Forum odbywa się w szczególny dzień 3 maja w Święto Konstytucji, które jak wiemy obchodzimy na cześć uchwalenia pierwszej w Europie nowoczesnej Konstytucji, gdzie będzie wiele ważnych prelekcji, wykładów, prezentacji.

W drugi dzień Forum 4 maja odbędą się debaty i dyskusje panelowe!

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych posiadających wiedzę i popierających tą idee o zgłaszanie swoich ewentualnych wystąpień na tym Forum.

Wstęp na Forum jest bezpłatny

Wkrótce szczegóły dotyczące Programu Forum

Projekt Republika Ślężańska

Telewizja NTV, Fundacja Alterpedia

Janusz Zagórski

 
 

Terminy

  • Od 2019-05-03 00:00 do 2019-05-04 00:00

Nasze fora

Forum organizacyjne KOREUS
www.forum.koreus.pl
Forum związane z propagowaniem  ideii demokracji bezpośredniej
www.dblublin.fora.pl
Forum inicjujące idee współpracy sieciowej, platformy komunikacji poziomej między różnymi organizacjami
www.forum.zmieniaj.pl

 

Q

Prosimy o wsparcie finansowe na nasze działania.

Opracowujemy wiele różnych aspektów reform ustrojowych, działamy szeroko i w różnych sektorach państwowości.Potrzebni nam eksperci, staramy się organizować lokalne, regionalne imprezy edukacyjno, konsultacyjne, staramy się krzewić świadomość i potrzebę zmian. Organizujemy się w strukturach płaskich, bez liderów, "wiedzących lepiej", potencjalnych przewodników stada w wilczej skórze. Działamy w koncepcji działań współpracy i kooperacji, opierając nasze opracowania na współnym opracowywaniu wynikowych ustaleń przez powszechne uzgodnienia. Walczymy o lepszą Polskę, lepszy Świat. Nie wszytsko da się zrobić działaniami społecznymi i wolontariatem. Jakość kosztuje, a na byle jakość nie możemy sobie pozwolić. Dlatego jeśli i Ty chciałbyś dołożyć małą cegiełkę do lepszego jutra, wesprzyj nas swoimi działaniami lub jakąkolwiek darowizną. Zapewniamy, że nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Każda złotówka przeznaczona będzie na cele aktywnych działań w kierunku przygotowania i wdrożenia opracowywanych przez nasze zespoły Reform Ustrojowych

  Konfederacja na Rzecz Reform Ustrojowych
ul. Leszczyńskiego 23, 20-068 Lublin

Nest Bank S.A. ul. Wołoska 24 02-675 Warszawa NRB
(IBAN)                           PL 92 1870 1045 2083 1072 1245 0001
Dla wpłat krajowych nr:      92 1870 1045 2083 1072 1245 0001
BIC/SWIFT: NESBPLPW

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Newsletter

Dołącz do naszego biuletynu i otrzymaj bieżące informacje o naszych działaniach

Wyślij

Kontakt

email : biuro[at]koreus.pl
Przedstawiciel : Andrzej Jędrzejewski - tel. 513 989 601
siedziba: 20-068 Lublin, ul. Leszczyńskiego 23